Listopad 20 2017 08:57:26
Nawigacja
Aktualnie online
¤ Gości online: 1

¤ Użytkowników online: 0

¤ Łącznie użytkowników: 79
¤ Najnowszy użytkownik: ihynisut
Powitanie
Witaj na stronie szkolnego koła LOP.
"Naturalne kosiarki na Ponidziu"
Po raz kolejny Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przygotował dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ćmińsku miłą niespodziankę. Za działania na rzecz ochrony przyrody, udział w konkursach ekologicznych i przyrodniczych oraz szerzenie postaw proekologiocznych 48 uczniów wybrało się na wycieczkę na Ponidzie. Podczas zajęć w ośrodku ZŚiNPK w Krzyżanowicach Średnich uczniowie zgłębiali wiedze dotyczącą geologii oraz walorów przyrodniczych i kulturowych tego zakątka naszego województwa. Poprzez różnorodne zajęcia praktyczne, poznawano rośliny chronione oraz sposoby wyrobu materiałów wełnianych. Uczniowie odwiedzili także uprawę roślin chronionych: Sierpika różnolistnego, Dziewięćsiła popłocholistnego, Ostnicy Jana, Lnu włochatego, Wisienki stepowej i Dyptamu jesionolistnego. Podczas zajęć terenowych uczniowie mieli możliwość zapoznania się z projektem Life + „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu”. Projekt ten zakłada przywrócenie wypasu owiec, który od kilkudziesięciu lat, na tym terenie nie był prowadzony. Efektem projektu ma być utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie. Koszt warsztatów, posiłków i transportu pokrył ZŚiNPK.
Europejskie Dni Ptaków 2017
Link
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego
Jakub Woźniak z klasy VIb ze Szkoły Podstawowej w Ćmińsku udowodnił, że o ekologii wie wszystko. W ubiegłym semestrze awansował do finału Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego dla klas IV-VI. Konkurs ten organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Środowiska, Kuratoriów w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie, Lasów Państwowych, Parków Narodowych i wielu instytucji i uczelni. Kuba znalazł się w grupie 85 najlepszych uczniów z Polski. W kwietniu tego roku w Krakowie odbył się finał tego konkursu. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 39 podchwytliwych i często bardzo zawiłych pytań. Zakres tematyczny był bardzo szeroki, ponieważ dotyczył nie tylko szeroko rozumianych treści ekologicznych w zakresie rozszerzonym, ale także zawierał treści ochrony przyrody w Polsce oraz ogólną wiedzę przyrodniczą. Konkurencja była bardzo wysoka, do Krakowa przyjechali najlepsi uczniowie z całej Polski, ale Kuba godnie reprezentował naszą gminę i region, został laureatem zdobywając wysokie 6 miejsce w Polsce. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło 21 czerwca na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Konkursy koła LOP 2016-2017 przedszkola i klasy 0-III
Konkursy koła LOP 2016/2017 klasy IV-VI
Jeździj na rowerze ....
Poczytajmy o pszczołach - zakończenie projektu
Uczniowie Zespołu Szkół w Ćmińsku po raz kolejny zaangażowali się w działania na rzecz pszczół. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku obok szkoły powstał „Pszczeli Ogród” pełen roślin miododajnych wraz z hotelami dla dzikich owadów zapylających. Projekt realizowano we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. W tym roku grupa 11 uczniów podjęła także współpracę z CEO, realizując projekt „Poczytajmy o pszczołach”. W ramach przewidzianych działań uczniowie przede wszystkim przeprowadzili zajęcia z młodszymi kolegami zgodnie ze scenariuszami CEO. Przygotowali także specjalne miejsce w Pszczelim Ogrodzie, gdzie wysiano rośliny miododajne. Część z nich uczniowie zasadzili w specjalnie przygotowanych doniczkach. Przeprowadzono także wiosenne prace pielęgnacyjne w ogrodzie oraz posadzono nowe rośliny miododajne . Kolejnym ważnym wydarzeniem był występ uczniów na Święcie Książki, podczas którego czytano fragmenty książki Piotra Sochy „Pszczoły”. Dużo frajdy sprawiły także zajęcia z najmłodszymi uczniami szkoły, podczas których zaprezentowano najciekawsze wiadomości z życia pszczół. Przygotowano także gazetkę szkolna aby informacje o pszczołach dotarły do całej społeczności szkoły, a także do rodziców. Odbyły się także zajęcia z uczniami klas starszych. Uczniowie realizujący projekt przygotowali specjalną prezentacje podczas których czytano o pszczołach. Bardzo ciekawym działaniem było przeprowadzenie wywiadu z pszczelarzem mającym swą pasiekę niedaleko szkoły panem Józefem Stępniem. Wszystkie działania miały na celu promowanie wśród mieszkańców zachowań na rzecz ochrony pszczół oraz zachęcenie do samodzielnego tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Pamiętajmy słowa Einsteina - „Jeśli z Ziemi zniknie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia”.
Poczytajmy o pszczołach -
Poczytajmy o pszczołach
Niezapominajka
Dzień POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02