Wrzesień 29 2016 01:54:42
Nawigacja
Aktualnie online
¤ Gości online: 1

¤ Użytkowników online: 0

¤ Łącznie użytkowników: 12
¤ Najnowszy użytkownik: AdrianZexy
Powitanie
Witaj na stronie szkolnego koła LOP.
DNI ZIEMI 2016
Szkolny Konkurs Fotograficzny
XXV Edycja konkursu Ekologia, my i region w którym żyjemy
22 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał tego prestiżowego konkursu, który przez ćwierćwiecze stanowi możliwość do zmagań uczniów szkół z całego województwa. Konkurs organizuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pod patronatem Lasów Państwowych, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz urzędu marszałkowskiego. Potyczki uczniów z ekologią przebiegały dwuetapowo. Pierwszym krokiem było przygotowanie pracy konkursowej (film, prezentacja multimedialna, poster) na jeden z wybranych tematów. Zgłoszone prace oceniała komisja. W tym roku wpłynęło 96 prac wykonanych przez 574 uczniów z 54 szkół. Po I etapie największą ilość punktów w kategorii szkoły podstawowe otrzymała Szkoła Podstawowa w Ćmińsku. Przygotowany przez tą szkołę film prezentujący walory Suchedniowsko-Oblęgorskiego PK okazał się być najlepszy. Drugi etap polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę uczniów z zakresu ekologii i ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parkach Krajobrazowych. Dodatkowo konkursowicze musieli rozpoznać 20 gatunków roślin i zwierząt chronionych. Nie było łatwo ale i tym razem szkoła z Ćmińska okazała się niezwyciężona i zajęła zaszczytne I miejsce. Zarówno uczniowie jak i szkoła otrzymali cenne nagrody: sprzęt turystyczny i elektroniczny.
Sarna - mieszkanka naszych lasów
Jest najliczniejszym zwierzeńciem występującym w krajach Europy Środkowej. Choć to gatunek pospolity w naszym kraju mało wiemy na jego temat. Wiele osób myli się, uważając sarnę za samicę jelenia. W rzeczywistości są to dwa inne gatunki zwierząt. Samiec sarny to kozioł, czyli rogacz, samicę natomiast nazywamy kozą lub siutą a ich dzieci to koźlęta. Sarny rzadziej występują w Danii i Holandii z powodu niewielkiej powierzchni lasów. W Belgi, Francji, Hiszpani oraz we Włoszech są zwierzętami rzadkimi. (Daria Wójcik)
Mieszka w Arktyce
Lis polarny - piesiec. .Te śliczne zwierzątka żyją przede wszystkim w tundrze, w strefie arktycznej.Zimą ich futro jest białe, a latem brązowe, jedynie lisy grenlandzkie mają błękitne futro.Lis polarny żywi się resztkami zwierząt upolowanych wcześniej przez niedźwiedzie polarne, a latem - jajami i pisklętami ptaków zamieszkującym tundrę.Lisy polarne są aktywne cały rok. (Julia Pokrzywińska)
Nie taki wilk straszny...........
Ciekawostki o Wilkach. W życiu tych pięknych i inteligentnych zwierząt ogromną rolę odgrywa, rodzina gdzie jej członków łączą silne więzi oparte nie tylko na woli przetrwania, ale też na miłości i braterstwie. Wilki łączą się najczęściej w stada zwane watahami. Polska jest jednym z nielicznych krajów w których zachowały się populacje wilków. Nasz kraj za względu na swoje położenie geograficzne jest łącznikiem między obszarami leśnymi Europy wschodniej, gdzie występują liczne populacje tych drapieżników. Zaś w Europie zachodniej zostały całkowicie wytępione. W dawnych czasach wilki zasiedlały niemal całą Euroazję oraz Amerykę Północną z wyjątkiem Półwyspu Indyjskiego i Indochin. Najwięcej wilków zamieszkuje Amerykę Północną- Alaskę i Kanadę. W Europie Środkowej i Zachodniej wilki zachowały się w większej liczbie jedynie w masywach górskich. W Polsce na skutek wieloletniego prześladowania i tępienia, liczebność wilków uległa znacznego ograniczenia. ( Julia Adamczyk, Amelia Rudnicka)
Nowa wystawa Parków Krajobrazowych w naszej szkole
Naszą szkołę odwiedziła kolejna wystawa prezentująca walory przyrodnicze i kulturowe parków krajobrazowych.
Wystawa ZŚiNPK
W naszej szkole gościmy wystawę prezentującą przyrodę nieożywioną parków krajobrazowych naszego województwa.
I miejsce w konkursie wojewódzkim LOP - Natura 2000
Dzień Zwierząt 2015
Terenówki nad Rzeką Bobrzą
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.08