Grudzień 09 2016 00:55:55
Nawigacja
Aktualnie online
¤ Gości online: 1

¤ Użytkowników online: 0

¤ Łącznie użytkowników: 21
¤ Najnowszy użytkownik: uwawod
Powitanie
Witaj na stronie szkolnego koła LOP.
Rajd - Drogami naszych przodków
Warsztaty ornitologiczne w Zagnańsku
Warsztaty ornitologiczne w Zagnańsku Już po raz kolejny nasza szkoła otrzymała miły prezent od Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W piątek uczniowie klas VI zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku na warsztaty ornitologiczne w znajdującym się tam Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Uczniowie zostali oprowadzeni po szkole, w sokolarni poznali szczegóły pracy z ptakami drapieżnymi oraz ich biologię. Na koniec pobytu odbył się konkurs podczas, którego uczniowie wykazywali się wiedzą na temat ptaków drapieżnych. Nagrodami były publikacje ornitologiczne. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy kubeczek z wizerunkami ptaków drapieżnych. Uczniowie zaproszeni zostali następnie do leśniczówki w Goleniawach gdzie odbyło się ognisko. Warto wspomnieć, że wycieczka była całkowicie fundowana przez ZŚiNPK.
Projektowcy w Wawie
W dniu 14.06 uczniowie Szkoły Podstawowej w Ćmińsku pod opieką pani Bożeny Korczyńskiej prezentowały w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie efekty wspólnej pracy w ramach programu „Zgodnie z naturą” – „Szkolne dotleniacze”. Opiekunem programów był Pan grzegorz Szlefarski. Warto wspomnieć, że w ramach projektu realizowanego przez uczniów, powstał obok szkoły ogród dla pszczół i innych dzikich zapylaczy. Uczniowie podejmowali poza tym różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska. Ich praca została doceniona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a nagrodą było zaproszenie na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych do Warszawy.W trakcie prezentacji w Zamku Królewskim uczniowie opowiadali o pracy przy zakładaniu ogrodu, roślinach midodajnych, rozdawali ulotki o tym jak założyć ul dla dzikich zapylaczy, częstowały uczestników miodem ze świętokrzyskich pasiek, oraz promowały gminę Miedzianą Górę. Uczniowie obecni na prezentacji uczestniczyli także w warsztatach przygotowanych przez CEO: „Warszawa na wynos” oraz „Gra Arkadowa”. Koordynatorzy programu byli pod wielkim wrażeniem wielokierunkowej działalności dzieci oraz zaangażowaniu społeczności lokalnej. W Warszawie efekty swej pracy prezentowało 50 szkół z całej Polski z kilku tysięcy biorących udział w programie. Po zakończeniu prezentacji zostało trochę czasu na wspólne zdjęcia i zwiedzanie Warszawy. Dużym przeżyciem był przejazd pociągiem, dla niektórych dzieci pierwszy raz w życiu. Cały wyjazd został sfinansowany przez CEO.
Zajęcia ornitologiczne
30 małych przyrodników naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach ornitologicznych zorganizowanych przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Była to forma nagrody dla naszej szkoły za bardzo dobrą współpracę z tą instytucją. To duże wyróżnienie gdyż programem objęto tylko 5 szkół z całego województwa. Przedsięwzięcie ekologiczne o charakterze edukacyjnym: „Bliskie spotkania z przyrodą - warsztaty ornitologiczne dla dzieci i młodzieży z terenu woj. świętokrzyskiego nad rzeką Krasna” miało przede wszystkim na celu przybliżenie uczniom tematyki związanej z ptakami, ich biologią, formami ochrony i poznawaniem piękna regionu. Po zajęciach w szkole, młodzi ornitolodzy wyposażeni w lornetki wyruszyli w teren, a dokładnie przemierzali rezerwat Górna Krasna, który uważany jest za wymarzone miejsce dla ornitologów. Warsztaty prowadził pan Damian Czajka ze Stowarzyszenia Most. Uczniowie zaobserwowali około 40 gatunków ptaków, w tym wiele bardzo rzadkich. Po wspólnym ognisku odbyło się spotkanie z leśniczym z Nadleśnictwa Stąporków, który przybliżył uczniom walory przyrodnicze okolicznych lasów oraz wręczył drobne upominki.
Zgodnie z naturą - zakończenie projektu
4 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie programu Zgodnie z naturą, prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W ramach programu 15 uczniów klas VI zrealizowało dwa projekty młodzieżowe. Pierwszy projekt „Gramy okolicę” dotyczył tworzenia spotu reklamowego gminy Miedziana Góra. Drugi projekt to „Szkolne dotleniacze”, w ramach którego przygotowano obok szkoły ogród dla pszczół. Uczniowie oprócz prac nad ogrodem podejmowali szereg działań mających na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy mieszkańców o pszczołach, ich biologii i problemach masowego wymierania. Przed przystąpieniem do działań uczniowie analizowali różne publikacje, uczestniczyli w warsztatach oraz lekcjach w terenie. Odbywali rajdy po najbliższej okolicy pozyskując rośliny do ogrodu. W powstającym ogrodzie umieszczono tzw hotel dla dzikich zapylaczy. Uczniowie podejmowali także działania zmierzające do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców. Przeprowadzili między innymi akcję informacyjną na temat wpływu wypalania traw na bioróżnorodność. Uczniowie rozdawali także mieszkańcom Ćmińska gniazda dla dzikich zapylaczy oraz ulotki z instrukcją wykonania takiego gniazda. Zorganizowano 3 konkursy dla uczniów szkoły podstawowej. Dwa z nich to testy wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie dla klas I-III i IV-VI, trzeci był konkursem plastycznym, w którym wzięli udział uczniowie klas 0-III. Uczestnicy projektu prowadzili zajęcia dla swoich kolegów, przygotowywali lekcję na platformie edukacyjnej szkoły, gazetki ścienne. Przygotowano cegiełki, których sprzedaż umożliwiła zakup roślin miododajnych. Zorganizowano Dzień pszczoły, w którym cała szkoła zaroiła się od pszczółek. W pracach nad ogrodem pomagali także uczniowi zerówki, klasy IVa i klas V. Najwięcej frajdy sprawiały uczestnikom projektu prace fizyczne. Czasami było ciężko, ale sił dodawał fakt, że ogród stawał się coraz piękniejszy. Pomocne okazały się firmy Kopaliny Mineralne i Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, które przekazały okazy skał. Przygotowano także specjalne tablice edukacyjne, prezentujące pochodzenie skał naszej okolicy. Kącik geologiczny to przewodnik po historii naszej gminy zapisanej w kamieniu. Ogród został tak pomyślany aby znalazło się miejsce na „salę lekcyjną pod chmurką”. Będzie stanowił doskonałe miejsce nauki zagadnień przyrodniczych i ekologicznych. Ławki wykonano z drewna otrzymanego dzięki pomocy pana leśniczego Andrzeja Huka. Wykonanie elementów z drewna to zasługa pana Adama Szlefarskiego. Pan Jan Picheta dzielił się z nami swoja wiedza pszczelarską. Wszystkim bardzo dziękujemy. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, należy posadzić więcej roślin, wykonać płotek, umieścić ul, aby dzieci mogły zobaczyć jak wygląda dom pszczół (oczywiście bez mieszkańców). Od momentu przecięcia wstęgi ogród jest otwarty, pamiętajmy jednak, że to pszczeli ogród, a my jesteśmy tam tylko gośćmi. Więcej informacji w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=r1WCINoLa6g
Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny - laureatka
DNI ZIEMI 2016
Szkolny Konkurs Fotograficzny
XXV Edycja konkursu Ekologia, my i region w którym żyjemy
22 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał tego prestiżowego konkursu, który przez ćwierćwiecze stanowi możliwość do zmagań uczniów szkół z całego województwa. Konkurs organizuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pod patronatem Lasów Państwowych, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz urzędu marszałkowskiego. Potyczki uczniów z ekologią przebiegały dwuetapowo. Pierwszym krokiem było przygotowanie pracy konkursowej (film, prezentacja multimedialna, poster) na jeden z wybranych tematów. Zgłoszone prace oceniała komisja. W tym roku wpłynęło 96 prac wykonanych przez 574 uczniów z 54 szkół. Po I etapie największą ilość punktów w kategorii szkoły podstawowe otrzymała Szkoła Podstawowa w Ćmińsku. Przygotowany przez tą szkołę film prezentujący walory Suchedniowsko-Oblęgorskiego PK okazał się być najlepszy. Drugi etap polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę uczniów z zakresu ekologii i ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parkach Krajobrazowych. Dodatkowo konkursowicze musieli rozpoznać 20 gatunków roślin i zwierząt chronionych. Nie było łatwo ale i tym razem szkoła z Ćmińska okazała się niezwyciężona i zajęła zaszczytne I miejsce. Zarówno uczniowie jak i szkoła otrzymali cenne nagrody: sprzęt turystyczny i elektroniczny.
Sarna - mieszkanka naszych lasów
Jest najliczniejszym zwierzeńciem występującym w krajach Europy Środkowej. Choć to gatunek pospolity w naszym kraju mało wiemy na jego temat. Wiele osób myli się, uważając sarnę za samicę jelenia. W rzeczywistości są to dwa inne gatunki zwierząt. Samiec sarny to kozioł, czyli rogacz, samicę natomiast nazywamy kozą lub siutą a ich dzieci to koźlęta. Sarny rzadziej występują w Danii i Holandii z powodu niewielkiej powierzchni lasów. W Belgi, Francji, Hiszpani oraz we Włoszech są zwierzętami rzadkimi. (Daria Wójcik)
Mieszka w Arktyce
Lis polarny - piesiec. .Te śliczne zwierzątka żyją przede wszystkim w tundrze, w strefie arktycznej.Zimą ich futro jest białe, a latem brązowe, jedynie lisy grenlandzkie mają błękitne futro.Lis polarny żywi się resztkami zwierząt upolowanych wcześniej przez niedźwiedzie polarne, a latem - jajami i pisklętami ptaków zamieszkującym tundrę.Lisy polarne są aktywne cały rok. (Julia Pokrzywińska)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.03